„Арс Ламина“ ја објави „Малибу во пламен“ од Тејлор Џенкинс Рејд – книга на годината според „Гудридс“

Од:

Од авторката на бестселерите „Седумте мажи на Евелин Хуго“ и „Дејзи Џонс енд Д сикс“, Тејлор Џенкинс Рејд, неодамна од печат излезе новиот роман „Малибу во пламен“. Трите книги се во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, и се достапни во книжарниците „Литература.мк“ и онлајн на www.literatura.mk.

dobivaj vesti na viber

Книгата на годината според „Гудридс“ – „Малибу во пламен“, која оригинално беше објавена лани, за кратко време стана бестселер на „Њујорк тајмс“, а доби позитивни рецензии од „Буклист“, „Паблишерс викли“, „Ајриш тајмс“, „Парејд“ и „Вашингтон пост“. Се најде на листата со најдобро книги според „Тајм“, „Поп шугар“, „Тин вог“ и „Вашингтон пост“. Ја освои наградата за најдобар роман со историска фикција за 2021 година на „Гудридс чојс авордс“. Стриминг-сервисот „Хулу“ ги откупи правата за снимање на мини-серија базирана на книгата, која може да се очекува наскоро.

Во „Малибу во пламен“ четворица познати браќа и сестри организираат епска забава за да го прослават крајот на летото. Но, во период од 24 часа нивните животи ќе се сменат засекогаш.

Приказната се случува во Малибу, во август 1983 година. Тоа е денот на годишната забава на Нина Рива по повод крајот на летото. Исчекувањето е трескавично. Сите сакаат да бидат во близина на познатите Рива: Нина, талентираната сурферка и супермодел; браќата Џеј и Хад, едниот шампион во сурфање, другиот признат фотограф; и нивната обожавана помала сестра Кит. Заедно, тие се извор на фасцинација во Малибу и во светот – особено како потомци на легендарниот пејач Мик Рива. Единствената личност која не е баш воодушевена од забавата на годината е самата Нина, која никогаш не сакала да биде во центарот на вниманието и која кусо пред тоа е јавно отфрлена од нејзиниот сопруг – професионален тенисер. Секако, можеби и Хад – поради одложувањето на еден разговор со неговиот брат со кого се неразделни од раѓање. Од друга страна, Џеј ги брои минутите до забавата, бидејќи девојката на која не може да престане да мисли му вети дека ќе биде таму. И Кит има неколку свои тајни – вклучително и гостинот кој го поканила без да ги консултира другите.

До полноќ забавата ќе биде надвор од контрола. До утрото, куќата на Рива ќе исчезне во пламен. Но, пред таа прва искра во раните утрински часови, на сите страни ќе тече алкохол, ќе ечи музика и љубов, а тајните што ги обликувале генерациите од ова семејство ќе испливаат на површина.

„Малибу во пламен“ е приказна за една незаборавна ноќ во животот на едно семејство: ноќ во која секој од нив треба да реши што ќе избере од луѓето кои ги создале… и што ќе остави зад себе.

Би можело да ве интересира

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

Романот „На пола пат “ од Алија Авдовиќ излезе од печат

Ена Катарина Халер на книжевна резиденција во Скопје

Наградуваниот белгиски филм „Вселенско момче“ во кината

Нова поетска книга на Димче Шипинкаровски „Татков аманет”

Бугарски научници: Лагите на македонските историчари ќе се најдат во сите светски библиотеки

Орце Костов