Андоновски и Водолазкин на саемот во Санкт Петербург

Од:

На 24 и 25 мај, како специјален гостин на Саемот (салонот) на книгата во Санкт Петерсбург, ќе учествува писателот Венко Андоновски.

На 24 мај ќе учествува на меѓународна тркалезна маса со повеќемина странски писатели, на тема „Перспективите на книжевноста денес“, а на 25 мај е предвиден разговор за делото на нашиот писател, што ќе води во моментов најпопуларниот руски писател Евгениј Водолазкин, припадник на истата книжевна генерација како и Андоновски.

Би можело да ве интересира

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје

Ана Ололовска

„Поетската ноќ во Велестово“ годинава во знакот на домашни уметници и гости од Ирска и Бугарија

Објавена книгата „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан Марковски

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Македонците во светот“ на Славе Николовски Катин

Ана Ололовска

Во Охрид промоција на романот „Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова

„Александар и Клеофила“ – нов роман на Паскал Гилевски

Ана Ололовска