Анди Исмаили светски шампион во современ танц за деца

Од:

Младиот Анди Исмаили од танцовото студио „I Dance” од Гостивар е новиот светски шампион во категоријата современ танц соло деца на Светското првенство кое се одржува во Осса, Полска.

Победничката кореографија со наслов „Don’t answer the phone” е дело на Андријана Петковски од „Брејк а Лег”, додека тренери на Анди се Вулнет Незири и Сарита Селмани од танцовото студио „I Dance”.

Следен предизвик за овој исклучително талентиран танчар е Европското првенство во џез, современ и класичен балет кое ќе се одржи во Скопје во Национална опера и балет.

Би можело да ве интересира

Овогодинешниот натпревар „Dance OFF“ во Скопје со над 2.700 учесници

Почнува меѓународниот танц-натпревар Dance OFF

Ана Ололовска

„Импулс#волумен14“ на Скопје танцов театар во МКЦ

Ана Ололовска

Скопје танцов театар ја почнува новата сезона

Ана Ололовска

Кореографката Рисимкин на Биенале на уметноста во Тулуз

Ана Ололовска

Резиденција на двајца хрватски уметници во организација на „Локомотива“