39 романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Од:

Жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во состав Владимир Јанковски (претседател), Катица Гароска Ацевска, Ермис Лафазановски, Лилјана Пандева и Катерина Богоева (претставник на Фондацијата), констатираше дека годинава во конкуренција се пријавиле 39 романи.

dobivaj vesti na viber

Жири-комисијата е должна да го соопшти добитникот на наградата најдоцна до 15 март оваа година. Наградата „Роман на годината“, чиј генерален покровител е „Комерцијална банка“ АД Скопје, годинава се доделува по 23-ти пат и се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150.000 денари.

Би можело да ве интересира

Четири романи во најтесниот избор за наградата „Роман на годината“

Ана Ололовска

Десет романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Ана Ололовска

Пет романи во најтесен избор за наградата „Роман на годината“

Во конкуренција за наградата „Роман на годината“ 36 романи

Наум Локоски