Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Вестервеле и Давутоглу во обид да ги смират тензиите меѓу Берлин и Анкара

А1он
Шефовите на дипломатиите на Германија и Турција, Гидо Вестервеле и Ахмет Давутоглу се сретнаа денеска на маргините на собирот на „Пријателите на Сирија“ во Доха,
Свет

Двајца полицајци и 19 бунтовници се убиени во престрелка во Авганистан

А1он
Најмалку двајца припадници на авганистанските безбедносни служби загинаа во напад на талибански бунтовници врз контролен пункт во градот Кундуз во северозападниот дел на земјата, соопштија
Свет

САД го тужи Сноуден

А1он
Американското обвинителство поднесе пријава против поранешниот работник на Националната безбедносна агенција (НСА), Едвард Сноуден поради шпиунажа и објавување тајни документи. Федералното обвинителство на САД бара