Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Судири во Бенгази: Воената полиција ги нападна базите на вооружените групи

А1он
Најмалку четири лица загинаа, откако воената полиција и демонстрантите се судрија со вооружените групи за да ја превземат нивната база, пренесува Би-Би-Си. Насилството изби еден
Свет

ВИДЕО: Ќе славам роденден, мал круг на луѓе, околу 30.000

А1он
Холандската полиција мораше да интервенира кога неколку илјади млади луѓе, поканети преку „Фејсбук“, дојдоа на роденденска забава, планирана за мал круг на пријатели. Ситуацијата излегла
Свет

Десет илјади Португалци маршираа против мерките на штедење

А1он
Околу 10.000 португалски демонстранти се собраа вчера пред претседателската палата во знак на протест против мерките на штедење. Демонстрантите почнаа да се собираат околу 5
Свет

По серијата протести во Кина, во Токио организирани анти-кинески собири

А1он
По масовните анти-јапонски демонстрации во Кина, кои ги предизвикаа спорните острови, за кои двете земји тврдат дека се нивни, анти-кинески протести сега се одржуваат на
Свет

Алепо е во центарот на вниманието на сириските воени сили

А1он
Владините сили ги гранатираа регионите кои ги држат бунтовниците во вториот по големина град на Сирија Алепо, велат набљудувачите. Опозицијата предупреди дека 18-месечниот конфликт достигна
Свет

Четворица загинати во напад на беспилото летало во Пакистан

А1он
Во воздушен напад на американско беспилотно летало загинаа најмалку четворица екстремисти. Нападот е извршен врз автомобил, кој целосно бил уништен, во племенскиот реон Датакел во
Свет

Воена парада во Иран: Техеран покажува мускули и ги предупредува непријателите

А1он
Иран гордо го покажа своето вооружување на парада воТехеран под будното око на претседателот Махмуд Ахмадинеџад, кој го искористи настанот за повторно да му пркоси