Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Венецуелската Влада ја девалвира националната валута

А1он
Венецуелската Влада ја девалвира националната валута, боливар. Министерот за планирање и финансии Хорхе Џордани изјави дека курсот за размена на венецуелската парична единица во однос
Свет

Кери: Вашингтон разработува дипломатски решенија за Сирија

А1он
Вашингтон разработува нови дипломатски активности за ставање крај на граѓанската војна во Сирија, изјави новиот американски државен секретар Џон Кери на првата прес-конференција по стапување
Свет

14 загинати во судар на бродови во Бангладеш

А1он
Најмалку 14 лица загинаа и петмина се исчезнати   по превртувањето на патнички ферибот  се преврте  Фериботот се судри со друг брод во централен Бангладеш, соопштија
Свет

Хилари Клинтон е најпопуларниот политичар во САД

А1он
Хилари Клинтон е најпопуларната политичка фигура во САД, значително попопуларна од американскиот претседател Барак Обама, покажуваат резултатите од анкета. Клинтон, која минатиот месец си замина
Свет

НАТО ги демантира тврдењата во извештај на ОН дека стотици авганистански деца се убиени

А1он
Мултинационалната коалиција во Авганистан, предводена од САД, ги демантира податоците во извештајот на ОН, во кој се тврди дека стотици авганистански деца се жртва на