Свет

Вести од светот – Политика – Економија – Финансии | А1он

Свет

Одложено сослушувањето за Коста Конкордија

А1он
Прелиминарнот сослушување за одредувањето на одговорноста за фаталната несреќа што се случи со бродот Коста Конкордија е одложено. Судот најави дека тоа ќе продолжи на
Свет

Спортска новинарка го преживеала масакрот во Торнто, но не и пукотницата во Колорадо

А1он
На полноќната проекција на филмот „Бетмен“ меѓу настраданите е и спортска новинарка, која само пред еден месец едвај спасила жива глава од маскрот во кандскиот
Свет

Староседелците во Лондон бараат да им биде признат јазикот

А1он
Во главниот град на Британија, Лондон во кој се зборува на 126 јазици, староседелците бараат и нивниот „кокни“ да биде признат со другите официјално. Искористувајќи
Свет

Транскриптот на разговорот на полицијата по масакрот во САД

А1он
Полицијата имаше полни раце работа после масакрот на премиерата на филмот за Бетмен. За тоа што се случуваше во критичните моменти најдобро сведочи разговорот на