Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Поранешни генерали осудени на 20 години затвор поради планирање на државен удар во Турција

А1он
Тројца поранешни воени офицери во Турција осудени се денеска на 20 години затвор за заговор за државен удар, јави државната телевизија. Судот во Истанбул првично
Регион

Дачиќ: Ќе градиме нови мостови со земјите од регионот и со Приштина

А1он
Српскиот премиер Ивица Дачиќ денеска изјави дека Владата ќе настојува „да најде решенија за сите прашања и да изгради нови мостови со земјите во регионот
Регион

Српскиот министер за финансии прв го купи Fiat 500 L на кредит

А1он
Српскиот министер за финансии и стопанство, Млаѓан Динкиќ е првиот купувач на кредит на новиот модел „fiat 500 L”, кој во соработка со италијанскиот автомобилски
Регион

Гневни Турци го нападнаа седиштето на прокурдската партија

А1он
Разгневени турски граѓани ја нападнаа окружната централа на прокурдската Партија за мир и демократија (ПМД) во градот Бинѓул, во истоимениот округ во источна Турција, каде
Регион

Грција не се согласува за натамошно кастрење на платите и пензиите

А1он
Дали грчката Влада денеска ќе успее да ги усогласи ставовите со „Тројката“, за новиот пакет мерки за штедење. До раните утрински часови траеле преговорите на
Регион

Со бламирање до гласови: Изборите во Босна, апсолутен хит!

А1он
Локалните избори во Босна и Херцеговина во последно време привлекуваат неверојатно внимание не само на домашните туку и на светските медиуми. За само неколку дена
Регион

Нови Пазар: Протест поради филмот „Невиност на муслиманите“

А1он
Во Нови Пазар за денеска е најавена протестна прошетка на навивачите на локалниот фудбалски клуб против филмот „Невиност на муслиманите“. Аида Чоровиќ, директорката на невладината
Регион

Во Грција 32 политичари под истрага поради корупција

А1он
Грчката полиција осомничи 32 политичари за незаконско богатење, соопшти во четврток Министерството за финансии. Одделението за финансиски криминал спроведува истрага против сегашните и поранешните политичари,