Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Почнува судењето против Ратко Младиќ

А1он
Денеска претседателот на хашкиот судски совет, Теодор Мерон, ги одби барањата на одбраната за одложување на судењето против поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко
Регион

Приштински весник измисли текст за Ердоган

А1он
Приштинскиот весник „Бота Сот“ измисли текст во кој турскиот премиер Реџеп Ердоган, наводно, го поддржал правото на Албанците на самоопределување и формирање на поголема држава
Регион

Скопјанецот Суад Куртовиќ извршител на убиство во Сараево

А1он
29-годишниот Суад Куртовиќ од Скопје и 23-годишниот Мирза Милиќ од Сараево, со директен убод од нож, минатиот викенд го усмртија 49-годишниот Сараевчанец, Харис Жига. Одреден
Регион

Тадиќ и Дачиќ договорија коалиција

А1он
Претседателите на Демократската Странка и на Социјалистичката партија, Борис Тадиќ и Ивица Дачиќ се договорија да продолжат со заедничкото политичко дејствување во новата Влада. Договорено