Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Ставрески: И во услови на криза се постигнуваат високи резултати

А1он
Примерот на компанијата „Адора Инжинеринг“ потврдува дека може да се остваруваат високи резултати во работењето и во услови на криза, истакна вицепремиерот и министер за
Економија

Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години

А1он
Економии со најголем економски раст за 40-на години ќе станат 11 држави меѓу кои и Индонезија, Нигерија, Мексико, Филипини и Турција, проценува американската банка „Голдман
Економија

Грчката влада планира да го намали ДДВ-то за угостителските објекти од 23 на 13%

А1он
Грчкиот министер за туризам Олга Кефалојани изјави дека Владата ќе се обиде да го намали ДДВ-то за рестораните, кафулињата и баровите, објави електронското издание на
Економија

Димовски: Веќе не постои терминот неисплатени, туку непребиени субвенции

А1он
Исплатата на субвенциите е во тек и се одвива без никаков проблем, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски. Како што рече Димовски пред
Економија

Локален економско-социјален совет во Штип со помош на УСАИД

А1он
Со поддршка од проектот Младинска мрежа за стекнување вештини за вработување (Мрежа ЈЕС) на УСАИД денеска во општина Штип ќе се основа локален економско-социјален совет (ЛЕСС).
Економија

Кина: Пуштена најдолгата брза железничка линија во светот

А1он
Во Кина денеска беше пуштена во употреба најдолгата железничка пруга за брзи возови во светот, меѓу Пекинг и главниот административен центар на јужната провинција Гуандонг, градот