Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

СДСМ: 2012 година на планот на инвестициите е полоша од далечната 1995-та

А1он
„Нервозата кај владиниот економски тим е до тој степен голема што постојано измислуваат, манипулираат и се користат со лажни бројки говорејќи само за минатото. –
Економија

Ставрески: Милијарда и 550 милиони евра странски инвестиции за четири години

А1он
За четири години во Република Македонија по основ на странски инвестиции се влезени милијарда и 550 милиони евра, што е двапати повеќе од вкупниот прилив
Економија

Владата ќе го поддржи бизнис секторот преку Фонд за иновации

А1он
Владата од идната година ќе основа Фонд за иновации и технолошки развој, информира денеска на прес-конференција владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. – Со овој Фонд се
Економија

Ставрески: Владата ги укинува и намалува царините од 2013. за повеќе производи

А1он
Од 1. јануари следната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони
Економија

Распишана објава за отуѓување на градежно земјиште сопственост на РМ

А1он
Министерството за транспорт и врски распиша објава за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање, наменето за изградба на
Економија

Ноември катастрофален за економијата

А1он
А1 он од извори во Заводот за статистика дознава дека месец ноември според првичните показатели е најлошиот ноември од македонската независност до денес, за економските
Економија

Диме Спасов нов директор на скопски Катастар

А1он
Поранешниот директор на Агенцијата за млади и спорт, Диме Спасов е новиот директор на скопската подрачна единица на Агенцијата за катастар на недвижности, објави Курир. „Ќе