Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Анадолија: Нафтените деривати во Западен Балкан поскапуваат и покрај падот на цената на нафтата

А1он
Цената на нафтата и нафтените деривати на светските пазари се намалува, но пазарите на нафтени деривати на Западен Балкан не го следи тој тренд. Според
Економија

Да се укине Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор, бараат синдикатите

А1он
Синдикатите кои делуваат во Македонски железници барат Агенцијата за регулирање на железничкиот сектор да биде укината до влегувањето на Република Македонија во Европската унија. За
Економија Регион

„Газпром“ и „Плинкро“ потпишаа план за реализација на проектот „Јужен поток“

А1он
Руската компанија „Газпром“ и хрватската компанија за дистрибуција на гас „Плинкро“ денеска во Загреб потпишаа план за реализација на проектот „Јужен поток“ во Хрватска. Во
Економија

Кина во 2013-та за развој на железница ќе инвестира 100 милијарди долари

А1он
Кина во 2013 година во развој на железницата ќе инвестира околу 100 милијарди долари. Кинеското Министерство за железници соопшти дека во таа држава минатата година
Економија

Рекорден извоз на британските автомобили

А1он
 Велика Британија во 2012 година извезе 1,2 милиони автомобили, најмногу во долгогодишната историја, соопшти денеска Британската асоцијација за производство и продажба на возила. Асоцијацијата наведува дека извозот
Економија

„Алфа Ромео“ се враќа на пазарот со својата позната спектакуларност и перформанси

А1он
„Алфа Ромео“ во моментов произведува само два мали, економични компакти, што со својот модерен изглед ги привлекува главно купувачите од понежниот пол. Некогаш мажевната италијанска
Економија

Фолксваген КросБлу – кросовер за млади модерни семејства

А1он
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ на Саемот на автомобили во Детроит го претстави новиот концепт кросовер „КросБлу“, кој е наменет за младите модерни семејства. „КросБлу“ дели