Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„Парите се отепувачка“ бесплатно во МНТ

А1он
Македонскиот народен театар по повод новогдишните и божиќните празници в петок бесплатно ќе ја изведе претставата „Парите се отепувачка“ по текст и режија на Бојан Трифуновски.
Култура

Никола Маџиров: Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса

А1он
Пишувањето поезија за мене е егзил  од секакви национални и идеолошки рамки, рече поетот Никола Маџиров, кој по бројните читачки турнеи низ светот во 2012 денеска
Култура

Наградата „Прозни мајстори“ за Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски

А1он
Наградата „Прозни мајстори“ на издавачката куќа „Феникс” и Фондацијата „Македонија презент” им се доделува на Роберт Алаѓозовски за романот „Готен”, на Игор Крајчев за романот
Култура

ВИДЕО: Штраус, Верди и Вагнер на Виенскиот новогодишен концерт

А1он
Најпознатиот концерт на класична музика на светот, Новогодишниот концерт на Виенската филхармонија, годинава ќе биде посветен, освен на традиционалните валцери на семејството Штраус, и на
Култура

Премиера на „Волшебникот од Оз“ во Струмица

А1он
Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица со премиерата на детската претстава „Волшебникот од Оз“ ја заврши годинашната сезона. Претставата во режија на Димо Димов од
Култура

Во Битолскиот театар премиера на претставата „Хамлетмашина“ од Хајнер Милер

А1он
НУ Народен театар-Битола вечер во културниот простор „Нова сцена“ премиерно ќе ја изведе претставата „Хамлетмашина“ од Хајнер Милер во режија на гостинот со унгарско потекло
Култура

Башески: Филмскиот фонд со евидентен прогрес во филмската продукција во Македонија

А1он
Филмскиот фонд на Македонија постигна евидентен прогрес во филмската продукција во земјава, оцени на денешната прес-конференција директорот на Фондот Дарко Башески. Во последните пет години, според него, од
Култура

ФОТО: На црвениот тепих прошета и екипата на „Жената која ги избриша солзите“

А1он
На црвениот тепих на Саревскиот филмски фестивал прошета и екипата на филмот „Жената која ги избриша солзите“. Прва по тепихот прошета Теона Стугар Митевска, македонската