Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Промовирана Спомен-собата со значајни предмети и признанија на Танец

А1он
Спомен-соба во која се изложени значајни предмети, фотографии и признанија кои НУ Танец ги добила во текот на нејзината повеќедецениска активност беше промовирана денеска во присуство
Култура

Проектот „Култема“ на Интернационалниот саем за туризам во Белград

А1он
Проектот „Култема” – Културната вредност во интерес на одржливото територијално управување и маркетинг ќе биде претставен на Интернационалниот саем за туризам во Белград, каде  утре и
Култура

Концерт на Ана Дурловски и Македонската филхармонија

А1он
 Македонската филхармонија вечер во Домот на АРМ ќе одржи концерт насловен „Магичната Ана Дурловски“. Оркестарот ќе биде под водство на познатиот бугарски диригент Емил Табаков,
Култура

ВИДЕО: „Куќна слава“ на поинаков начин

А1он
[staff name=”Темјана Поповска” position=”Автор”][/staff]Перформaнсот „Куќна слава“ кој претствува завршна акција од семинарот „Кoнтра- јавност квир активизам, национализам и јавниот простор“ ги анализира односите на јавната
Култура

На „Мал битолски Монмартр“ првпат творби и од деца од Египет

А1он
Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола, организатор и домаќин на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“, соопшти дека денеска заврши конкурсот за испраќање творби
Култура

„Убавицата и ѕверот“ 300-та изведба на Театарот за деца и младинци-Скопје

А1он
Театарот за деца и младинци-Скопје вечер во Струмица ќе ја изведе претставата „Убавицата и ѕверот“. Ова е 300-та изведба, во чест на нивниот поранешен член