Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Како може културата да ја намали невработеноста?

А1он
„Рисајкларт ја поврзува културата со невработеноста“, е начинот на кој Дирк Сегерс, го објаснува концептот на независниот културен центар „Ресајкларт“ кој се наоѓа во Брисел.
Култура

Младински културен центар – Битола организира „Кампања за борба против гладот“

А1он
Младински културен центар-Битола во пресрет на 16. октомври – Светски ден на храната, денеска почна кампања за борба против гладот, како дел од глобалната акција
Култура

„Соба со пијано“ пред прилепската публика

А1он
„Соба со пијано“ најновиот филм на режисерот Игор Иванов-Изи, продукција на „Скопје филм студио“ и Светозар Цветковиќ, Васил Зафирчев, Симона Спировска, Наташа Петровиќ и Јовица Михаловски
Култура

АФП: „Сестрата на Зигмунд Фројд” е фасцинантен роман

А1он
Новинската агенција АФП за романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски истакнува дека станува збор за „фасцинантен роман“. Делото на Смилевски е „возбудлив роман
Култура

Оливер Драгојевиќ доаѓа во Скопје

А1он
Во ноември пред македонската публика ќе запее легендарениот хрватски музичар Оливер Драгојевиќ чиј концерт е закажан за 29-ти ноември во спортската арена „Борис Трајковски“, со
Култура

Богати наоди од истражувањата на локалитетот Тополничка река кај Радовиш

А1он
Стручните екипи на Заводот за заштита на спомениците и музеј – Штип ги завршија археолошките истражувања на локалитетот Тополничка река кај Радовиш, кои беа предвидени
Култура

Бабиќ до Памук: Дигнете глас против угнетувањето – одбијте ја наградата!

А1он
Актерот Марин Бабиќ на својот фејсбук профил објави писмо до нобеловецот Орхан Памук, напишано на македонски и на англиски јазик. По иницијатива на неколку македонски