Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Премиера на краткометражниот филм „Игра и спас” пред струмичката публика

А1он
На летната сцена на Амфитеатарот во Струмица, вечер, во рамки на програмата на „Струмица опен фестивал 2013“, ќе се одржи промотивна проекција на филмот „Игра
Култура

ВИДЕО: „Црвена Јабука“ го отвори Карпошовото културно лето

А1он
Со концерт на бендот Црвена Јабука на игралиштето Сокол, вечерва беше отворено шестото „Карпошово културно лето 2013“. На отворањето на манифестацијата беше најавено дека оваа
Култура

Македонскиот центар во Њујорк реализираше 9 настани годинава

А1он
Македонскиот центар во Њујорк од почетокот на годинава организираше девет настани кои се со поддршка од Министерството за култура. До крајот на годинава имаат во
Култура

Едномесечната журка во Карпош почнува со „Црвена јабука“

А1он
На игралиштето „Сокол“ кај основното училиште „Христијан Тодоровски-Карпош“, вечерва во 20.30 часот групата „Црвена јабука“, со целовечерен концерт ќе го отвори шестото „Карпошово културно лето
Култура

Специјалната „Златна камера 300“ за француската кинематограферка Ањес Годар

А1он
Специјалната награда „Златна камера 300“ на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во 2013-та ќе ја добие водечката француска снимателка Ањес Годар, која во
Култура Македонија

Синоличка Трпкова: Незнаењето и простотилукот во комбинација со партиската послушност се синоним за успех

А1он
Актерката и професорка на ФДУ во Скопје, Синоличка Трпкова преку статус на Фејсбук се осврна на актуелната состојба во државава. Ви го пренесуваме во продолжение: