Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Рускиот пијанист Алексеј Володин ја отвора новата сезона на Македонската филхармонија

А1он
Со концерт на рускиот пијанист Алексеј Володин на 26 септември почнува новата сезона на Македонската филхармонија. Концертот ќе се одржи во Македонската опера и балет,
Култура

Настаните на ИФФК „Браќа Манаки“ како на филмска лента

А1он
Настаните на 34-то издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ продолжуваат да се одвиваат како на филмска лента, а денеска почнаа со традиционалната
Култура

Продолжува соработката меѓу Мал драмски театар-Битола и Театар „Андреас Вуцинас“ од Солун

А1он
Мал драмски театар-Битола и Театар „Андреас Вуцинас“-Солун ќе продолжат да соработуваат на друг проект, истакнаа првите луѓе на двата театари по завршувањето на нивниот заеднички
Култура

Европска награда за придонес за светскиот филм за Педро Алмодовар

А1он
Европската филмска академија (ЕФА) на славниот шпански режисер Педро Алмодовар му додели награда за неговиот придонес за светскиот филм. Признанието на Алмодовар му е доделено
Култура

Хуманитарна акција на ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Дирекцијата на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ денеска соопшти дека продолжува традиционалната хуманитарна акција на фестивалот, односно донирање средства на Јавната установа Дом
Култура

„Eвропски денови на културното наследството“ во Куманово

А1он
Манифестацијата „Eвропски денови на културното наследството″ во наредните денови со повеќе манифестации ќе се одбележува и во Куманово. Проектот кој по 18-ти пат го организира
Култура

Романот „Златни обетки за Марија“ објавен во Бугарија

А1он
Романот „Златни обетки за Марија“ од Петко Шипинкаровски е објавен во Бугарија, во издание на „Нима“ ЕООД од Плевен, преведен од Вања Ангелова, професор на Великотрновскиот