Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Алексеј Володин ја отвора новата сезона на Македонската филхармонија

А1он
Со концерт на рускиот пијанист Алексеј Володин вечер почнува новата сезона на Македонската филхармонија. Концертот ќе се одржи во Македонската опера и балет, до надминувaње на проблемот со прокиснувањето на покривот
Култура

Лидија Димковска со романот „Резервен живот“, добитник на наградата за литература на ЕУ

А1он
На прес конференцијата во ЕУ Инфо центарот во Скопје беше објавен лауреатот на наградата за литература на ЕУ од Македонија, официјално соопштен утринава во 11
Култура

Концерт на Камерниот оркестар на МОБ за Детската клиника

А1он
Камерниот оркестар на Македонската опера и балет в сабота ќе одржи хуманитарен концерт, а собраните средства ќе бидат донирани во Фондот на Клиниката за детски болести во Скопје.
Култура

Вевчанскиот „Жорж Данден“ вечер во Скопје

А1он
Претставата „Жорж Данден“ на Патувачкиот театар „Поклони се и падни“ од Вевчани, која претходно доживеа неколку успешни изданија низ Македонија, вечер ќе биде прикажана пред скопската
Култура

Изложба на скулптури од Жарко Башески во Софија

А1он
Во галеријата „Париз-Москва“ во Софија вечер ќе бидат претставени дела од македонскиот скулптор Жарко Башески под наслов „Трансформација“. Пред бугарската публика, Башески ќе се претстави со
Култура

Бранко Цветкоски и Абдулах Сидран добитници на „Книжевно жезло“

А1он
Македонскиот поет Бранко Цветкоски и босанскиот поет Абдулах Сидран се добитници на наградата „Книжевно жезло“ што Друштвото на писателите на Македонија традиционално ја доделува за
Култура

„Невини“ и „Лев“ на последниот фестивалски ден на МОТ

А1он
Во рамки на последниот ден на Меѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ) вечер во Младинскиот културен центар ќе бидат изведени претставите „Невини“ на Словенско младинско