Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„За домот се работи“ нова претстава во продукција на битолскиот театар

А1он
Ансамблот на НУ Народен театар-Битола денеска ги почна подготовките на најновата театарска претстава „За домот се работи“ на Горјан Милошевски во режија на Мартин Кочовски.
Култура

Меѓународниот фестивал за куклен театар „Фенер“

А1он
Со претставата „Палечка Малечка“ во продукција на Биден Театар денеска почнува второто издание на Меѓународниот фестивал за куклен театар „Фенер“. Претставата е инспирирана од познатата Андерсенова приказна,
Култура

Промоција на романот„Љубовта на капетанот“ од Ресул Шабани

А1он
Во Спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга денеска ќе биде промовиран романот „Љубовта на капетанот“ од струшкиот писател Ресул Шабани. Промотори ќе бидат писателот Петко Шипинкаровски и Мерсиха Исмајлоска,
Култура

Бојан Кртолица ги претставува своите дизајнерски лампи

А1он
Вечерва, во концептуалното кафуле „Концепт 37“ (на улица Рузвелтова 37), ќе се одржи промоција на најновата серија лампи, креирани од македонскиот дизајнер и мултимедиjален уметник
Култура

Лидија Димковска: Во Брисел одржав политички говор

А1он
На македонската писателка Лидија Димковска завчера во Брисел и’ беше врачена Европската награда за литература. На свеченоста не присуствувал македонскиот амбасадор, а Димковска на својот
Култура

„Вардарски вознесенија“, нова книга од Кирил Кангов

А1он
„Вардарски вознесенија“ е насловот на новата поетска книга на Кирил Кангов во издание на Здружението за уметност и култура на живеење „Дијалог“ од Скопје. Во