Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

„Книга на сеќавања“ од Петер Надаш на македонски јазик во издание на Или-или

А1он
Издавачката куќа Или-или соопшти дека утре во својата едиција ПРОаЗА ќе објавеи двотомен роман „Книга на сеќавања“ на наградуваниот унгарски писател Петер Надаш, преведен на
Култура

Денови на Блаже Конески во Друштвото на писателите на Македонија

А1он
Друштвото на писателите на Македонија од денеска до 20 декември организира Денови на Блаже Конески, во чест на еден од водечките македонски поети, основоположник и прв
Култура

Промоција на романот „Животот и сиот тој џез“ од Сандра Пановска

А1он
Во Галеријата на Младинскиот културен центар вечер ќе биде промовиран романот првенец на Сандра Пановска, насловен „Животот и сиот тој џез“. – Приказната зборува за љубовта, вербата
Култура

Премиера на „Диско анимиран фанк“ во Македонија

А1он
Физичкиот перформанс „Диско анимиран фанк“, дело на бугарските уметници Огњан Голев и Ивајло Димитров, утре во 20 часот ќе ја има својата ексклузивна премиера во
Култура

Промоција на „Втора жена во харемот“ од Зоран Предин на македонски јазик

А1он
Во книжарницата „Култура“ денеска ќе биде промовиран македонскиот превод на книгата „Втора жена во харемот“ од Зоран Предин, словенечки музичар, лидер на култната рок група „Лачни