Свет

СЗО се надева на неколку стотици милиони дози вакцина против коронавирусот годинава

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) изрази надеж  дека ќе се произведат неколку стотици милиони дози на вакцина против новиот коронавирус до крајот на оваа година, па
Свет

Украинското обвинителство се откажа од барањето за притвор на Порошенко

А1он
Украинското обвинителство денес се откажа од барањето за притворање на поранешниот украински претседател Петро Порошенко во рамки на истрагата за злоупотреба на положбата во текот
Спорт

Без Роналдо можеме, но без Меси не – вели првиот човек на шпанската Примера

А1он
Претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, не смета дека трансферот на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид во Јувентус влијаело на шпанскиот шампионат, но вели дека
Свет

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 8.5 милиони

А1он
Според последните податоци, заклучно со 18 јуни, во светот со коронавирус се заразени 8.512.149 луѓе. Од нив починале 453.425, а оздравеле 4.455.611 луѓе. Бројот на
Свет

Новиот директор на американската надзорна агенција за медиуми започна со чисткa

А1он
Новиот шеф на американската агенција што ги надгледува радиодифузерите финансирани од владата, вклучително и „Гласот на Америка“ и „Радио Слободна Европа“, го почна мандатот со
Uncategorized

Хоти: Во Вашингтон нема да се разговара за суверенитетот на Косово

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти, за време на состанокот со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Косово, изјави дека основните принципи на платформата на Приштина
Свет

Меркел го претстави планот за претседателството со ЕУ пред Бундестагот

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ги претстави пред Бундестагот нејзините планови за претседателството со Советот на ЕУ, што ќе трае шест месеци, почнувајќи од 1 јули.
Свет

Трамп: Тестирањето за коронавирус е преценето и прави САД да изгледаат лошо

А1он
Претседателот Трамп во интервју за Вол Стрит Џурнал објавено денеска вели дека тој лично смета дека тестирањето за новиот коронавирус е „преценето“, тврдејќи дека тоа
Свет

НАТО ќе го истражува инцидентот меѓу француски и турски бродови кај Либија

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг соопшти дека ќе биде отворена истрага за инцидентот меѓу француски и турски бродови при операција за контрола на ембаргото