Македонија

Лекарка во Тиквешко пријавила сомнеж за полов напад врз шестгодишно дете

А1он
Докторка пријавила сомнеж за извршен полов напад врз шестгодишно дете во Тиквешко, а властите заради заштита на детето, не соопштуваат за која општина станува збор.
Македонија

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ го овласти Мицкоски да преговара за ново парламентарно мнозинство

А1он
Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја потврди одлуката на Извршниот комитет да се овласти лидерот на партијата Христијан Мицковски да преговара за формирање на ново
Спорт

Меџик Џонсон: Леброн треба да ја добие наградата за МВП на сезоната

А1он
Легендата на Лос Анџелес Лејкерс, Меџик Џонсон, напиша на Твитер дека Леброн Џејмс најмногу заслужува да биде прогласен за МВП (највреден играч) за сезоната 2019/20
Македонија

Апасиев: Подготвуваме 101 тужба до Управниот суд, приговорите ни се со право одбиени зашто игравме дрндупки

А1он
Лидерот на Левица Димитар Апасиев вечерва на Фејсбук најави дека партијата ќе поднесе 101 тужба до Управниот суд за изборите. Според него, околу 2.000 приговори
Регион

ВИДЕО: Илјадници Бугари на улиците и покрај изгласаната доверба за Борисов

А1он
13-ти ден по ред, илјадници демонстранти се собраа во центарот на Софија за да побараат оставка од премиерот Бојко Борисов и неговата влада, како и
Свет

СЗО ќе се бори против поплавата од „опасни“ лажни вести во екот на пандемијата

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ќе собере научници и експерти од повеќе области за борба против дезинформациите, што е релативно нова опасност за
Свет

Словенија: Верниците ќе можат да одат на миса само ако остават телефонски број

А1он
Верниците во Словенија од денеска пред да влезат на миса во црква ќе мора да го остават својот телефонски број, без други лични податоци како
Македонија

Обвинителката Ристоска ги пронајде украдените кучиња: Немам зборови да ја опишам радоста

А1он
Обвинителката Ленче Ристоска, која денеска преку социјалните мрежи информираше дека двете кучиња од расата хаски, кои се слепи и со шеќерна болест, биле украдени од
Свет

Белата куќа: Трамп не носи маска затоа што прави по неколку тестови за Ковид-19 на ден

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп прави тестови за Ковид-19 неколкупати дневно и е веројатно „најтестираниот човек во Америка“, рече денеска на редовниот прес-брифинг во Белата куќа
Регион

Збунувачки податоци за новозаразените во Србија – вкупната бројка двојно поголема од онаа во збирниот извештај

А1он
Вкупниот број на новозаразени во Србија во текот на вчерашниот ден е двојно поголем од збирната бројка што ја соопшти републичкиот кризен штаб, ако се