Регион

Повторно тензии во Будва, граѓаните и полицијата пред општината

А1он
Голема група граѓани и вечерва се собра пред седиштето на општината во црногорскиот приморски град Будва, откако пропаднаа преговорите за надминување на политичката криза во
Свет

Илјадници Палестинци на протест против планот на Трамп за анексија на Западниот Брег

А1он
Илјадници луѓе вечерва се собраа во Јерихон во Автономната палестинската територија, на протест против окупацијата на Западниот Брег. „Нема палестинска држава без Долината на Јордан“
Спорт

Чилаверт: Меси е подобар од Марадона затоа што освои многу повеќе

А1он
Легендарниот парагвајски голман Хозе Луис Чилаверт го коментираше прашањето: кој е подобар фудбалер – актуелната sвезда на Аргентина, Лионел Меси, или поранешната – Диего Марадона.
Свет

Пресудите за силување во Шведска во пораст од 75% по измената на законите

А1он
Во Шведска, во последните две години откако е изменет Кривичниот законик, забележани се за 75% повеќе судски пресуди за силување, јавуваат медиумите од земјата. Во
Регион

Лајчак: ЕУ сака Белград и Приштина засекогаш да ги решат отворените прашања

А1он
Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, вечерва во Белград изјави дека ЕУ сака сеопфатен договор меѓу Белград и
Регион

Хрватскиот премиер негативен на коронавирус по ризичниот тениски турнир во Задар

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е негативен за коронавирус, покажа  тестот извршен по неговиот краток престој во саботата на тенискиот турнир „Адрија Тур“ во Задар. “Иако
Регион

Кривична пријава за владиката на СПЦ Амфилохије по вчерашната литија во Подгорица

А1он
Против митрополитот црногорско-приморски на Српската православна црква во Црна Гора Амфилохије е поднесена кривична пријава под сомнение дека сторил кривично дело непочитување на здравствената регулатива