Култура

Со изложбата „Цртеж – експериментален цртеж“ завршува 41-то „Скопско лето“

А1он
Со изложбата на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ): „Цртеж – експериментален цртеж“, денеска завршува 41-то издание на Скопско лето. Изложбата која и минатата
Свет

Трамп: Експлозијата во Бејрут предизвикана од некаква бомба

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку 78 лица, е предизвикана од
Регион

По косовскиот премиер Хоти, и неговиот заменик Селманај заразен со коронавирус

А1он
По косовскиот премиер Авдулах Хоти, кој пред два дена објави дека е позитивен на коронавирусот, денеска и неговиот заменик, вицепремиерот Дритон Селманај, информира дека е
Македонија

24-годишен жител на радовишко село под истрага за силување на сопствената баба

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено за кривични дела – Обљуба врз немоќно лице од
Македонија

Дел од пратениците дојдоа со велосипеди и тротинети на првата седница во Собранието

А1он
Пратениците во Собранието од редовите на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, пристигнаа со велосипеди на денешната конститутивна седница, а на социјалните мрежи објавија и