Свет

Десетици индиски и кинески војници загинаа во погранични судири на Хималаите

А1он
Индиската војска соопшти дека дваесет нејзини војници биле убиени во судирите со кинеските сили во спорното погранично подрачје на северната граница со Кина, што е
Спорт

Сантош ќе остане селектор на Португалија до 2024 година

А1он
Португалската фудбалска федерација му го продолжи договорот на селекторот на репрезентацијата Фернандо Сантош, со што 65-годишниот стратег треба да остане на чело на националниот тим
Свет

Руската мрежа за дезинформации е уште активна, покажува истражување на „Графикс“

А1он
Операцијата за дезинформации на социјалните медиуми, поврзана со Кремљ, која се обиде да се меша во изборите во САД во 2016 година, продолжува да дејствува
Спорт

Премиер лигата во преговори со владата за враќање на фановите на стадионите

А1он
Раководството на англиската Премиер лига започнало преговори со Британската влада во врска со прашањето на враќањето на гледачите на стадионите, изјави денес директорот на лигата
Свет

Џонсон: Се трудиме Британија да се врати во нормала без да загрозиме животи

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека е свесен за проблемите со придржувањето кон мерките за физичко дистанцирање, ветувајќи дека ќе направи се земјата брзо
Регион

Рама: Албанија може да го врати карантинот поради новите случаи на Ковид-19

А1он
По зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирус забележано деновиве, албанскиот премиер Еди Рама ги предупреди граѓаните дека доколку не ги почитуваат протоколите или правилата
Економија

ФЕД: Обновата на американската економија зависи од контролата на вирусот

А1он
Првиот човек на Федералните резерви на САД, Џером Пауел, на сослушување во Конгресот изјави дека обновата на американската економија зависи од тоа како земјата ќе