Спорт

Тотенхем им ги продолжи договорите на Вертонген и Ворм до крајот на сезонава

А1он
Тотенхем ги продолжи договорите со дефанзивецот Јан Вертонген и голманот Мишел Ворм до крајот на оваа сезона. Договорите на двајцата истекуваа на 30 јуни, но
Регион

Ѓукановиќ: Крадец сум, затоа што ја крадам илузијата за „голема Србија“

А1он
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска им порача на националистите кои го нарекоа крадец дека тие имаат право за тоа, затоа што тој ја краде нивната
Регион

Брисел: Гласачите во Србија имаа стеснет избор поради доминацијата на владејачката партија

А1он
Европската Унија се огласи за парламентарните избори во Србија, по извештајот на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, и Брисел истакнува дека за напредок кон ЕУ е
Свет

Британскиот Врховен суд одлучува за државното злато на Венецела вредно милијарда долари

А1он
Велика Британија „недвосмислено го признава“ Николас Мадуро како претседател на Венецуела, иако не ја одобрува неговата влада, се слушна денеска во судот во Лондон во
Свет

УНЕСКО: Расте насилството врз новинарите што известуваат од протести

А1он
Генералната директорка на УНЕСКО, Одри Азуле, изјави дека е загрижена поради зголемувањето на насилството врз новинарите што известуваат од демонстрации, потсетувајќи дека „слободата на изразување
Свет

Помпео бара од Кина да ги ослободи двајцата Канаѓани обвинети за шпионажа

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денес го повика Пекинг да ги ослободи двајцата Канаѓани, обвинети за шпионажа во Кина, и кажа дека САД се „крајно
Регион

Турските адвокати протестираа против правосудната реформа

А1он
Претседателите на неколку турски адвокатски асоцијации од различни градови протестираа денес во близина на Анкара откако полицијата го блокираше автопатот и ги спречи да стигнат