Регион

Мустафа: Баравме оставка од Харадинај, но жалиме што тоа се случи поради Хаг

А1он
Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, по повод оставката на премиерот Рамуш Харадинај, вели дека неговата партија ја
Регион

Тачи изрази жалење поради повикот на Харадинај од Специјалниот суд за воени злосторства

А1он
– Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека со жалење ја примил веста дека премиерот Рамуш Харадинај е повикан, во својство на осомничен, од страна на
Македонија

Протест на патот Струга-Дебар, жителите бараа затворање на каменоломите во Лабуништа

А1он
Жителите на струшките села Лабуништа, Подгорци и Октиси преку мирен протест и блокирање на магистралниот пат Струга – Дебар побараа затворање на каменоломите во Лабуништа.
Македонија

Времето утре сончево, попладне облачно, температурата до 35 степени

А1он
Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со
Свет

Шпанските социјалисти отворени за коалициска влада со левичарите

А1он
Портпаролката на шпанската Влада во техничкиот период, Изабел Калеа, изјави дека актуелниот премиер Педро Санчез е расположен да влезе во коалиција со крајно левичарската партија
Економија

Боинг со загуба од речиси 5 милијарди долари поради приземјувањето на „737 Макс“

А1он
Американскиот производител на авиони „Боинг“ соопшти денеска дека неговата добивка во вториот квартал ќе биде намалена за 4,9 милијарди долари. Загубата се случува по еднократниот
Свет

Хамонд се закани дека ќе ја собори британската Влада доколку Лондон излезе од ЕУ без договор

А1он
Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, денеска се закани дека е подготвен да гласа и да го собори Борис Џонсон за да го спречи излегувањето