Македонија

Одложен детскиот фестивал „Поточиња 2020“

А1он
Поради настанатата ситуација со коронавирусот и согласно мерките од надлежните институции, Детскиот фестивал Поточиња 2020 закажан за 21 и 22 март во Националната опера и
Економија

Народна банка: Каматата на благајничките записи да се задржи на два отсто

А1он
По намалувањето на каматната стапка во јануари 2020 година, тековната монетарна поставеност е соодветна, оцени Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на вчерашната
Регион

Уште четири нови случаи на новиот коронавирус во Словенија – вкупно заразени 34 лица

А1он
Словенечките здравствени власти потврдија дека се потврдени уште четири нови случаеви на лица заразени со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана,
Македонија

МТСП: Доколку не ве ослободуваат од работа иако имате дете до 10 години, пријавете во инспекторатот

А1он
Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите вработени и сите работодавачи строго да се придружуваат до мерките кои Владата на Република Северна Македонија
Свет

Бајден сè поблиску до номинација за претседателски кандидат

А1он
Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден на вчерашните внатрепартиски избори за претседателски кандидат од редовите на Демократската партија, забележа клучна победа во Мичиген, со што се
Македонија

Два од осум сведоци ќе бидат сослушани во „Титаник“, другите не добиле покани

А1он
Два од осум предвидени сведоци ќе се сослушат денеска на судењето за случајот „Титаник“. Поголемиот дел од сведоци не добиле покани за сведочење. Судењето за
Македонија

Уапсен скопјанец поради прашкаста материја, кумановската полиција поднесе кривична за поседување хероин

А1он
Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Петар Дељан“ го привеле М.Ѓ.(29) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него