Македонија

Притвор за скопјанец кај кој е пронајдена разновидна дрога

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен скопјанец поради основано сомнение дека го извршил кривичното дело – Неовластено производство и
Регион

Шарец: Додека се бориме со коронавирусот партијата на Јанша ме тужи

А1он
Словенечката демократска партија (СДС) на Јанез Јанша поднесе тужба против премиерот во оставка Марјан Шарец, поради наводна клевета. Како што јави дописникот на МИА од
Свет

Листа на земји со ниско, средно и високо ниво на ризик од коронавирус

А1он
На веб страницата на Министерството за здравство: http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/ е поставена листа на земји со ниско, средно и високо ниво на ризик од коронавирус. Листата постојано
Свет

Апсење во Јапонија поради продажба на потенцијално биолошко оружје на Кина

А1он
Јапонската полиција уапси извршен директор на компанија за производство на медицинска опрема под сомнение дека на Кина илегално и продал уред, што може потенцијално да
Македонија

ЈСП го намали бројот на автобуси кои ќе вршат превоз согласно порепораките за превенција од коронавирус

А1он
Јавното сообраќајно претпријатие информираше дека автобусите ќе сообраќаат по редуциран возен ред, идентичен на возниот ред кој важи за време на зимски, односно летен училиштен
Македонија

Привремено прекинат проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ поради коронавирусот

А1он
Поради воведениот привремен прекин на наставата во градските средни училишта во прекин е и спроведувањето на проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“, што почна
Спорт

Нема одложување на Олимписките квалификации во бокс

А1он
Организаторите на квалификацискиот Олимписки боксерски турнир во Лондон потврдија нема одложување на борбите поради ситуацијата со коронавирусот. Квалификациските борби ќе се одржат според предвидениот план,
Спорт

Хетафе не сака да оди на натпревар со Интер поради коронавирус

А1он
Претседателот на Хетафе, Ангел Торес изјави дека тимот нема да лета за Италија за реваншот од осминафиналето на Лигата на Европа против Интер поради коронавирусот.