Македонија

Верижен судир без повредени во Тетово

А1он
Без повредени, а шест оштетени автомобили се последиците од сообраќајна несреќа утрово во Тетово кога камион на комуналното претријатие удрило во паркираните возила. Според првичните
Македонија

Гинекологија апелира пациентите да одат на преглед само во итна ситуација

А1он
Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје упатува апел до пациентките кои имаат закажано преглед преку „Мој термин“ да се јават само во исклучително
Македонија

Членови на ВМРО-ДПМНЕ пред судот тврдат дека не донирале за партијата, иако има уплати со нивни податоци

А1он
Од распитот во Специјалното јавно обвинителство, членот на ВМРО-ДПМНЕ Лазар Настевски од Кочани, разбрал дека во изборните кампањи во 2011 и 2013 година, за оваа
Економија

Лагард: Влијанието на епидемијата врз економијата слично на финансиската криза од 2008

А1он
Претседателката на Европска централна банка, Кристин Лагард ги предупреди европските лидери дека влијанието на новиот коронавирус врз економијата може да биде ист како финансиската криза
Свет

Советот за безбедност на Обединетите нации го поддржа Договорот помеѓу САД и талибанците

А1он
Советот за безбедност на Обединети нации синоќа усвои резолуција со која го поддржува Мировниот договор со талибанците, чија цел е воспоставување мир во Авганистан. СБ
Македонија

Притвор за скопјанец кај кој е пронајдена разновидна дрога

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен скопјанец поради основано сомнение дека го извршил кривичното дело – Неовластено производство и
Регион

Шарец: Додека се бориме со коронавирусот партијата на Јанша ме тужи

А1он
Словенечката демократска партија (СДС) на Јанез Јанша поднесе тужба против премиерот во оставка Марјан Шарец, поради наводна клевета. Како што јави дописникот на МИА од
Свет

Листа на земји со ниско, средно и високо ниво на ризик од коронавирус

А1он
На веб страницата на Министерството за здравство: http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/ е поставена листа на земји со ниско, средно и високо ниво на ризик од коронавирус. Листата постојано
Свет

Апсење во Јапонија поради продажба на потенцијално биолошко оружје на Кина

А1он
Јапонската полиција уапси извршен директор на компанија за производство на медицинска опрема под сомнение дека на Кина илегално и продал уред, што може потенцијално да