Македонија

Претставките до Народниот правобранител да се вршат телефонски или по електронска пошта

А1он
Народниот правобранител во врска со настанатата ситуација и потребата од превенција за спречување на ширење на заразата со таканаречениот коронавирус (Ковид 19), им препорачува на
Регион

„Њујорк тајмс“: Грција во таен камп ги држи мигрантите пред да ги врати во Турција

А1он
Грција има „таен“ притвор на границата со Турција, во кој, пред да ги врати, ги држи мигрантите кои пристигнаа на нејзина територија по одлуката на
Регион

БиХ ќе ги затвори училиштата и факултетите поради новиот коронавирус

А1он
Наставата во сите училишта и факултети во Босна и Херцеговина од утре ќе биде прекината на две недели поради епидемијата со новиот коронавирус, најави министерот
Македонија

Чулев: Полицијата ги контролира лицата во изолација поради коронавирусот

А1он
Припадниците на полицијата патролно ги контролираат лицата на кои им е одредена мерка изолација поради коронавирусот. На граничните премини тие делат информативни флаери, а врз
Македонија

КСС: Работодавачите да ги почитуваат мерките за коронавирусот, работниците да пријавуваат непривилности

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) апелира работодавачите во целост да ја почитуваат препораката за ослободување од работа на еден од родителите, а работниците да пријават
Македонија

Од утре не важат бесплатните билети за студентите и возрасните лица, поради превенција од коронавирусот

А1он
Од утре нема да важат бесплатните годишни средношколски и студентски билети за користење на јавниот превоз како и билетите за бесплатен превоз на возрасни лица,