Култура

Румена Бужаровска прогласена за една од десетте најинтересни писатели во Европа

А1он
Меѓународното жири на Лондонскиот саем на книга за 2016 година ги прогласи десетте најинтересни писатели во Европа, меѓу кои е и македонскаа писателка Румена Бужарвска.
Култура

Мал драмски театар со претставата „Столови“ настапи на фестивалот „Јурисав Корениќ

А1он
Ансамблот на Мал драмски театар – Битола од Македонија синоќа на сцената на Камерниот театар во Сараево ја изведе претставата „Столови“ на затворањето на натпреварувачката
Култура

Со промоција на Господинов, Видојковиќ, Карановиќ, Перкер, Блатник и Старова почна фестивалот „Про-за Балкан“

А1он
Во Даут-пашиниот амам,синоќа беше отворено 4-то издание на Меѓународниот литературен фестивал „Про-за Балкан. Публиката одблиску можеше да се запознае со писателите Георги Господинов од Бугарија,
Култура

Братислав Димитров ја забрани претставата на Владимир Милчин, актерите протестираат

А1он
Директорот на Театарот за деца и младинци, Братислав Димитров, втор пат во две недели ја откажал претставата “Нашиот клас“, во режија на Владимир Милчин, а
Култура

Гардијан со 5 ѕвезди го оцени најновиот компакт диск на Симон Трпчески

А1он
Угледниот британски дневен весник „Гардијан“ со максимални 5 ѕвезди го оцени најновиот компакт диск на нашиот пијанист од светски глас Симон Трпчески, својата препорака илустрирајќи
Култура

Зорица Зафировска ја доби наградата „Денес“ за млад визуелен уметник

А1он
Центарот за современи уметности – Скопје и ФРУ – Факултет за работи што не се учат Битола/ Скопје соопштуваат дека годинешниот добитник на наградата за