Македонија

Димитриеска Кочоска: Министерката Ангеловска ми нема одговорено на ниедно барање

А1он
Дополнителната заменик-министерка за финансии од редовите на опозицијата Гордана Димитриеска Кочоска реагира на прес-конференцијата на министерката Нина Ангеловска која изјави дека буџетот е во добра
Македонија

Обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски

А1он
По речиси 20 часовен распит во полициска станица, обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски, поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен вработен во Централниот регистар. Јакимовски
Регион

Измамници во Бугарија со лажни венчални листови присвојувале имот од починати лица

А1он
Во Бугарија откриена е група измамници кои со помош на лажни венчални листови се стекнувале со недвижен имот и други работи од починати лица. Полицијата
Регион

ВИДЕО: Уапсен поранешен српски фудбалер, осомничен дека е водач на наркоклан

А1он
Шпанската полиција го уапси поранешниот српски фудбалер Стефан Милоевиќ, син на некогашниот фудбалер Горан Милоевиќ, објави „Б92“. Тој е осомничен дека бил водач на наркокланот
Македонија

Интернет цензура 2020: Македонија со малку онлајн ограничувања

А1он
Според истражувањето за „Интернет цензура 2020“, под наслов „Глобална мапа на Интернет рестрикции“, Северна Македонија се наоѓа во групата со малку онлајн ограничувања. Земјава е
Свет

Претставничкиот дом го испрати импичментот во Сенатот, идната недела нови распити

А1он
Претставничкиот дом на САД денеска изгласа испраќање на предметите за импичмент во Сенатот и назначи седуммина, таканаречени менаџери, кои во својство на обвинители ќе го
Македонија

Димитров до Вархеји: Не бегаме од задачи и поизострено оценување

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се
Свет

Изминатата деценија – најтопла во последните 140 години

А1он
Изминатата деценија беше најтопла измерена на Земјата, а 2019 година е втора најтопла година според досегашните мерења, соопштија денеска две американски агенции и специјализирана агенција