Култура

„Мисија“ на Миле Костов најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“

А1он
„Мисија“ на Миле Костов ја доби наградата за најдобар роман на конкурсот кој издавачката куќа „Ѓурѓа“ го распиша минатата година по повод 25 години од своето
Економија

Од полноќ поскапуваат бензините и дизелот

А1он
Цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден до два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС
Македонија

Скопјанец осомничен за полов напад врз малолетник

А1он
СВР-Скопје денескасо кривична пријава до надлежното Основно Јавно обвинителство – Скопје го предаде  С.Ј. (22) од Скопје, осомничен дека сторил кривично дело „полов напад врз малолетник
Економија

Нафтата поскапе поради надежите за закрепнување на економиите на САД и Кина

А1он
Нафтата, изутрината, во текот на електронското работење на берзата во Њујорк, поскапе на близу 94 долари за барел, благодарение на показателите за закрепнување на двете