Свет

Франсоа Оланд пристигна во посета на Абу Даби

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд пристигна во посета на Абу Даби, пренесоа француските медиуми. Неговата посета, првично замислена како главно економска, меѓутоа, ќе биде во голем
Економија

Грчкиот Парламент ги одобри условите потребни за отпуштање на итната помош за земјата

А1он
Грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри законот, со кој се ратификуваат десетици услови, кои беа побарани од земјата за отпуштање на финансиската помош – од
Македонија

Унапредени судиите за „Резервни тенковски делови“ и „Монструм“

А1он
„Судијата Дијана Груевска Илиевска која го води повторениот судски процес за Резервни тенковски делови против експремиерот Владо Бучковски стана судија за организиран криминал а судијата
Македонија

„Сојузот за иднината“ го сели „граѓанскиот парламент“ и во другите градови

А1он
Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев денеска на прес – конференција изјави дека по отфрлањето од страна на ВМРО – ДПМНЕ на барањата на опозицијата, граѓанската непослушност
Македонија

Дел од младите социјaлдемократи бараат оставка од Црвенковски

А1он
Поранешниот генерален секретар на Социјалдемократската младина (СДММ) Михаил Младеновски заедно со група млади луѓе денеска побараа оставка од претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски и
Економија

Министерот Ристовски на василичарско славење со децата од Домот „11 Октомври“

А1он
Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска присуствуваше на одбележувањето на традиционалниот василичарски обичај во Домот за деца без родители и родителска грижа