Македонија

Српскиот патријарх Иринеј прифати разговори со МПЦ

А1он
Српскиот патријарх Иринеј изјави дека Српската православна црква прифаќа разговори со Македонската православна црква, но по канонските принципи и во согласност со порнешните меѓусебни договори.
Свет

Литванија: Победа на социјалдемократите

А1он
Опозициските социјалдемкрати се победници на парламентарните избори во Литванија. По два изборни круга, социјалдемократите освоија  38 од вкупно 141 места во Парламентот, што би можело да биде доволно
Свет

ВИДЕО: Ураганот Сенди од сателитот на НАСА

А1он
Американскиот метеоролог Дејвид Епстајн, за бостонските медиуми детално ги анализираше информациите  за ураганот Сенди, кој во понеделник и вторник ќе го зафати источниот брег на
Свет

ВИДЕО: Ураганот Сенди го затвори седиштето на ОН, берзите и училиштата

А1он
Поради ураганот Сенди, во Њујорк денеска ќе биде затворено седиштето на ОН, а нема да работи и берзата, ниту училиштата. „Седиштето на ОН во Њујорк