Регион

Првомајски протести во Тирана

А1он
Во Тирана денеска се одржани неколку протести по повод Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај. Конфедерацијата на синдикатите организираше протест на плоштадот „Непознат војник“, каде беше
Регион

На синдикалниот протест во Загреб учествуваа 20.000 луѓе

А1он
На првомајскиот протест, кој се одржа под слоганот „Менувајте го правецот“ на централниот Плоштад Бан Јелачиќ во Загреб, денеска учествуваа околу 20.000 луѓе во организација на пет
Регион

Дојава за бомба во трговски центар во Софија

А1он
Трговскиот центар „Сердика“ во Софија беше евакуиран поради телефонска дојава за поставена бомба, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи. Информацијата ја доставил анонимен маж, кусо пред 14
Свет

Земјотрес ја погоди северна Индија

А1он
Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди северна Индија, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Претходно светските агенции јавија дека земјотресот го погодил северозападен
Свет

ФОТО: Шест лица се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Истанбул

А1он
Најмалку шест лица се повредени денеска во судирите меѓу илјадници демонстранти и полицијата во центарот на Истанбул, откако оваа недела властите не дадоа дозвола за организирање на
Македонија

Пуштена во употреба втората делница од булевар „Борис Трајковски“

А1он
Пуштена во употреба втората делница од реконструираниот и проширен булевар „Борис Трајковски“, на потегот од крстосницата со булеварот „Србија“ до влезот во поранешната фабрика „Слаткарница“ во должина од 1.126