Култура

„Мајки“ во Јапонија, а Манчевски во Амстердам

А1он
Проекцијата на филмот „Мајки“ на Милчо Манчевски вчера се одржа во Јапонија. По проекцијата на филмот, јапонскиот организатор Кјоко Хирано, организирал разговор со авторот. Манчевски со видео-линк
Свет

Чешките пратеници ќе гласаат за распуштање на Парламентот

А1он
Чешките пратеници денеска, првпат во историјата, ќе гласаат за распуштање на Собранието, јави дописникот на МИА од Прага. Иницијативата потекна од опозицискaтa Чешка социјалдемократска партија (ЧССД),
Економија

ОЕЦД: Невработеноста во Грција ќе достигне над 28 проценти

А1он
Невработеноста во Грција ќе достигне над 28 проценти и покрај строгите економски мерки и неолибералните реформи, предупреди Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). ОЕЦД прогнозира дека
Свет

Путин: Билатералните односи поважни од шпионските несогласувања

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека кога станува збор за поранешниот соработник на ЦИА и НСА, Едвард Сноуден, за Москва билатералните односи со САД се поважни