Свет

Старите тенкови „претесни“ за новите генерации кинески војници

А1он
Кинеската армија соопшти дека се соочува со проблеми во однос на тенковите и останатата опрема, бидејќи изминатите две децении војниците се повисоки и поголеми од претходните генерации.
Свет

Активисти на „Гринпис“ истоварија камион со јаглен пред Елисејската палата

А1он
Активисти на организацијата за заштита на животната средина „Гринпис“ изутринава истоварија камион полн со јаглен пред влезот на претседателската палата во Париз, неколку часа пред посетата на
Спорт

ЗОИ: Ристевски падна, Лигети води на велеслаломската трка

А1он
Единствениот македонски алпски скијач Антонио Ристевски на Зимските олимписки игри во Сочи претпладнево не успеа да ја заврши трката во дисциплината велеслалом. Тој падна уште во
Економија

Исплатени 77,6 милиони денари субвенции за градинарски култури

А1он
Министерството за финансии исплати 77,6 милиони денари субвенции на 5.501 земјоделец за одгледување градинарски култури. Министерството за финансии соопшти дека финансиската поддршка изнесува од 25
Магазин

Планински излет на Галичица по повод Неделата на срцево-садови заболувања

А1он
Општинската организација на Црвениот крст од Охрид во рамки на Неделата на срцево-садови заболувања, в сабота организира еднодневен пешачки излет од градот до Спасителната станица
Култура

Уметност и природа – сплотени во „Креативни викенди“

А1он
Љубителите на модерната уметност од една, и на природата од друга страна, се почесто ги спојуваат љубовта кон овие две работи иницирајќи проекти чија идеја