Свет

Душа: Изградбата на системот за противракетна одбрана ќе почне в понеделник

А1он
Романскиот министер за одбрана Мирча Душа денеска изјави дека изградбата на системот за противракетна одбрана во базата Девеселу, Јужна Романија ќе почне в понеделник. Тој наведе дека
Свет

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

А1он
Во западна Индонезија денеска еруптираше вулканот Синабунг, кој почна да исфрла облаци со темна вулканска содржина во воздухот неколку недели, откако жителите се вратиле во своите домови
Свет

Мужниекс: Неодговорното медиумско покривање на ромското прашање само ги одржува срамните митови

А1он
Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Мужниекс остро и критички се осврна на начинот на кој медиумите зборуваат за ромското прашање, пренесува дописникот на
Свет

Де Мезиер: Ако Меркел била прислушувана САД и Германија тешко ќе минат на вообичениот дневен ред

А1он
Доколку мобилнот телефон на германскиот канцелар Ангела Меркел навистина бил прислушуван од американските тајни служби, Германија и САД мошне тешко ќе минат на вообичаениот дневен ред, изјави
Економија

Коњановски: Лани од извоз на македонски мед остварени 600 илјади евра

А1он
Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска во Битола ја отвори традиционалната манифестација „Денови на македонското пчеларство“ со апел да се конзумира квалитетниот македонски мед.
Македонија

ИФЕКС: Пресудата на Кежаровски невидена во европското правосудство

А1он
Глобална мрежа за одбрана и промовирање на слободата на изразувањето, ИФЕКС го поддржи барањето на македонскиот Иницијативен одбор за ослободување на Кежаровски, во соопштение со
Култура

Францускиот „Л Телеграм“ го спореди Гоце Смилевски со Гинтер Грас

А1он
Францускиот весник „Л Телеграм“ (“Le Telegramme”) за книгата на „Сестрата на Зигмунд Фројд“ пишува: „Исклесаните ликови, прецизниот стил и ерудицијата во романот, на Гоце Смилевски