Македонија

Попоски во Софија на средба со Вигенин

А1он
Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Софија ќе се сретне со бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин. На средбата, што се одржува во пресрет на состанокот
Спорт

Норвешка и Германија го задржаа максималниот ефект на СП за ракометарки

А1он
На Светското првенство во ракомет за жени што се одржува во Србија синоќа беше комплетирано 4.коло во групите Ц и Д, а селекциите на Норвешка
Спорт

Изненадувачка победа за Партизан на гостувањето кај Фенербахче Улкер

А1он
Екипата на Партизан од Белград ги задржа шансите за пласман во ТОП 16 фазата од кошаркарската Евролига по синоќешната гостинска победа во Истанбул против големиот
Свет

Меѓународни реакции по веста за егзекуција на тетинот на Ким Џонг Ун

А1он
Белата куќа соопшти дека не може да ја потврди од независен извор информацијата за егзекутирањето на чичкото на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, но и дека нема
Свет

Протести во Бангладеш поради егзекуцијата на исламистичкиот лидер Молах

А1он
Егзекуцијата на исламистичкиот лидер Абдул Кадер Молах, кој беше осуден на смрт за воени злосторства извршени во 1971 година, денеска предизвика масовни протести во Бангладеш. Локалните телевизии
Македонија

Пречистителната станица за атмосферски води во Цементарница Усје

А1он
Цементарница Усје АД Скопје денеска ќе ја пушти во употреба пречистителната станица за атмосферски води. На пуштањето ќе присуствуваат вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски и министерот
Свет

Иран ги прекина нулеарните преговори со светските сили поради нова „црна листа“ на САД

А1он
Иранскиот преговарачки тим денеска соопшти дека ги прекинува нуклеарните преговори со меѓународната „шесторка“ во Виена и дека се враќа на консултации во Техеран, откако официјален Вашингтон својата
Свет

Сајтот ПолитиФакт го прогласи Обама за „лажго на годината“

А1он
Американскиот претседател Барак Обама ја доби непосакуваната титула „лажго на годината“, од сајтот ПолитиФакт, кој се занимава со проверка на вистинитоста на изјавите на политичарите. Како што