Магазин

ФОТО: Македонските дизајнери разменија искуства со модниот експерт Мартин Робертс

А1он
Во рамките на осмото издание на Моден викенд Скопје, предавање одржа светски признатиот моден експерт и директор на Фешн СкаутЛондон Мартин Робертс. На предавањето на
Македонија

Благодарници за хуманите донатори во акцијата „Се грижуме за топол дом“

А1он
Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска им додели благодарници на граѓаните кои активно се вклучија во акцијата „Се грижиме за топол дом“, која што
Македонија

Софија Куновска-претседател на градската организација на СДСМ-Скопје

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ја именуваше Софија Куновска за претседателка на ГО на СДСМ – Скопје. Именуваните претседатели се избрани на Отворен повик за
Македонија

(ВИДЕО) Анто Нобило: Требало да се казнат службените лица, а не Кежаровски

А1он
Познатиот хрватски адвокат Анто Нобило, кој водеше неколку судски процеси во Хашкиот Трибунал , одлуката на судските власти во земјава да го казнат Томислав Кежаровски
Култура

Спомен-соба „Т’га за југ“ во библиотеката „Браќа Миладиновци“

А1он
Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ денеска беше отворена Спомен-соба на струшките преродбеници чие име го носи најголемата јавна библиотека во главниот град. Спомен-собата е именувана по антологиската
Македонија

ВИДЕО: „Сојузот за иднината“ ја напушти седницата на Советот на Центар

А1он
Во знак на солидарност кон уапсениот Мирослав Шиповиќ, советниците од редовите на коалицијата „Сојузот за иднината“, облечени во бели маици на кои пишува „Слобода за
Македонија

Името на Македонија вмешано и во дискусијата за договорот за заеднички европски воздушен простор меѓу ЕУ и Грција

А1он
Грчкиот Парламент денеска ја ратификува Мултилатералната спогодба меѓу ЕУ и други земји за заеднички европски воздушен простор, но и оваа дискусија не помина без да
Македонија

Началникот на ГШ на АРМ Котески се сретна со началникот на штабот на КФОР, Ајкок

А1он
Началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески денеска се сретна со началникот на штабот на КФОР, бригаден генерал Давид Ајкок. На средбата е искажано задоволство
Македонија

Борисов: Бугарија веќе не смее да ја блокира Македонија на патот кон ЕУ

А1он
Два дена пред да поднесам оставка на премиерското место, бев во Скопје и со македoнскиот премиер Никола Груевски се договоривме Бугарија повеќе да не ја