Спорт

ИХФ ги одложи ракометните квалификации за Олимписките игри

А1он
Меѓународната ракометна федерација донесе одлука за одложување на квалификациите за Олимписките игри во Токио што требаше да се одиграат во април (мажи) и март (жени).
Свет

Зголемена стапката на разводи низ Кина, паровите поминувале премногу време заедно во карантин

А1он
Стапките на разводи во Кина значително се зголемила затоа што „паровите поминуваат премногу време заедно дома“ за време на самоизолацијата на коронавирусот, објавија канцелариите за
Македонија

Владата потврди: Пендаровски да одлучи за учество на Армијата во справување со кризната состојба

А1он
Поради спречување на внесување и ширење на коронавирус COVID-19, Владата го усвои предлогот на Уравувачкиот комитет за координација и управување во системот за Управување со
Македонија

СВР Охрид и ОВР Дебар со оперативни мерки за спречување на ширењето на корона вирусот во Дебар и Центар Жупа

А1он
Согласно владината одлука за спроведување на мерките за спречување на ширењето на корона вирусот и воведување кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, Секторот
Свет

Епл ги отвори своите продавници во Кина, кои беа затворени еден месец заради коронавирусот

А1он
Епл официјално ги отвори сите свои продавници во Кина, кои беа затворени поради епидемијата на коронавирус. Според Би-Би-Си, од денес сите 42 продавници на Епл
Регион

Во Хрватска заразено дете во градинка од коронавирус, другите деца во самоизолација

А1он
Информативната служба на Градот Загреб соопшти дека од коронавирус е заразено едно дете во градинка во хрватскиот главен град. Градинката ќе биде затворена 14 дена,