Економија

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Ана Ололовска
Добивката и приходите на кинескиот сопственик ТикТок се дуплираа во 2020 година, потврдувајќи ја популарноста на апликацијата во пандемијата на коронавирусот. Вкупните приходи на Bytedance
Спорт

Тотенхем се премисли за кандидатурата на Гатузо за главен тренер

Ана Ололовска
Раководството на Тотенхем се премисли во врска со назначувањето на италијанскиот фудбалски стручњак Џенаро Гатузо на позицијата главен тренер, пренесува „The Athletic“. Според изворот, „Спарс“
Македонија

162 санкционирани возачи во Драчево, 20 за неатестирани фолии

Ана Ололовска
Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. – На територијата на Драчево
Регион

Од утре во Црна Гора олеснети епидемиолошки мерки

Ана Ололовска
Од утре во Црна Гора стапуваат на сила нови епидемиолошки мерки, максимално либерализирани, соопшти денеска Министерството за здравство. Режимот на граничен премин за земјите од
Македонија

Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Македонија на состанок во октомври

Ана Ололовска
Следниот состанок на Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија ќе се одржи во октомври. Тоа е по барање на македонската страна,
Македонија

Кривична пријава за жител на село Теарце поради закана кон новинари

Ана Ололовска
Министерството за внатрешни работи го известило Здружението на новинари на Македонија дека е поднесена кривична пријава против А.Е.(36) од село Теарце, тетовско, поради постоење основи
Свет

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Ана Ололовска
Британските лекари го идентификуваа индискиот сој на новиот коронавирус како најопасен и заразен, покажува студијата објавена во „Лансет“. Специјалисти анализираа случаи на пациенти во Шкотска
Економија

Анализа: Детали од ребалансираниот Буџет – кои проекти засилуваат, за кои ќе има помалку пари?

Ана Ололовска
Ќе растат и јавните и приватните инвестиции со засилено темпо. По најавата дека во период од шест години Владата најавува инвестциски бран од 8 милијарди
Спорт

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Ана Ололовска
Лидерот на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо со нетрпение го чека седмиот натпревар од четвртфиналната серија во НБА плејофот против Бруклин нетс. Милвоки ноќеска го победи
Македонија

Во Скопје санкционирани 319 возачи, 83 за брзо возење

Ана Ололовска
Полицијата во текот на вчерашниот ден санкционираше 319 возачи во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Како што соопшти денеска МВР, од