Економија

ЕЦБ: Европејците очекуваат безбедност и приватност од дигиталното евро

Ана Ололовска
Граѓаните на еврозоната очекуваат дека употребата на дигиталното евро е безбедна и евтина и пред се, ќе ја гарантира приватноста, покажува најновата студија на Европската
Свет

САД, Франција, Германија и Британија за ситуацијата во Авганистан

Ана Ололовска
Министрите за надворешни работи на САД, Франција, Велика Британија и Германија ќе разговараат денеска во Брисел за ситуацијата во Авганистан, зајакнатите тензии меѓу Украина и
Економија

„Доста е, претеравте“, протест на КСС утре пред Владата и Собранието

Ана Ололовска
Социјален дијалог нема, уништен е, нема ниту покачување на минималната плата, вака денеска Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) го најави утрешниот протест што ќе се
Свет

Данска перманентно ја прекинува употребата на вакцината на Астра Зенека

Ана Ололовска
Данска целосно ја прекинува употребата на вакцината против Ковид-19 на Астра Зенека, јави денеска локалната ТВ 2, повикувајќи се на неименувани извори. Според ТВ 2
Македонија

Народен правобранител: Граѓаните во услови на пандемија имаат проблем со остварување на правото на надоместок на помош и нега од друго лице

Ана Ололовска
Граѓаните во услови на пандемија имаат проблем со остварување на правото на надоместок на помош и нега од друго лице. За проблемот е информирана Владата,
Македонија

(ВИДЕО) Талевски: Пресудата за „Трезор“ е доказ зошто беше важен Законот за ЈО и зошто ВМРО-ДПМНЕ беа против негово носење

Ана Ололовска
„Вчерашната пресуда против обвинетите во предметот „Трезор“ меѓу кои е и поранешниот шеф на Управата за безбедност и контразузнавање Сашо Мијалков, е уште една во
Македонија

Здравствените работници ќе го добијат бонусот од пет проценти овој месец, најави Филипче

Ана Ололовска
Здравствените работници во текот на овој месец ќе го добијат покачувањето на плата од пет проценти за март, најави министерот за здравство Венко Филипче, појаснувајќи
Свет

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Ана Ололовска
Француската Влада денеска соопшти дека до 19 април ги откажува летовите помеѓу Бразил и Франција поради бразилската варијанта на коронавирусот. – Со оглед на здравствената
Свет

Песков: Деескалација во Украина само доколку украинската армија престане да провоцира

Ана Ололовска
Деескалација на територијата на Украина може да се случи само како резултат на откажувањето на украинските вооружени сили од провокативни дејствија, изјави денеска портпаролот на
Магазин

Принцот Ендрју ја извести британската кралица Елизабета дека на погребот на принцот Филип, сака да се појави во униформа на адмирал

Ана Ололовска
Откако принцот Ендрју ја извести својата мајка – британската кралица Елизабета Втора, дека на погребот на неговиот татко – принцот Филип, сака да се појави