Мицкоски свика седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свика седница на Извршниот комитет на партијата, потврдија извори за А1он.

Тие ќе разговараат за актуелната состојба поврзана со уставните измени. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во средата ја напушти собраниската седница на која се расправа за уставните измени, со образложение дека тие нема да дадат легитимитет за промената на Уставот и дека ќе го искористи своето право на демократски протест, по што со неговите сопартијци се приклучија на протестот на „Македонија блокира“.

Седницата за уставните измени во Собранието по неколку неуспешни обиди вчера е презакажана за денеска.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Попов: Како тргнало Шилегов ќе го прогласат и за градоначалник кој најмногу украл

A1on

(ВИДЕО) Лашкоска: Власта е целосно неспособна и е класичен криминален картел

A1on

(ВИДЕО) Арсовски: Власта ги става партиските и бизнис интересите пред интересите на Охрид

A1on

(ВИДЕО) Стоилковски: Уште колку долго Обвинителството при уши ќе се прави глуво и при очи слепо за случајот со Курто Дудуш?

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: На економијата црно и се пишува, откако Заев се самопрогласи за министер за финансии

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов призна одговорност за неуспехот на СДСМ

A1on