Во Полска уапсени две лица поради шпионажа

Припадници на полската безбедносна агенција денеска уапсија две лица, еден државјанин на Полска и еден на Кина, под сомнение за шпионажа.

Според полските медиуми кинескиот државјанин е вработен во компанијата „Хуавеи“.

Според неименуван извор приведениот Полјак „е познат во круговите поврзани со кибер бизнисот“.

Би можело да ве интересира

Младите работници во Полска нема да плаќаат данок на доход

Татјана Ташкова

Дуда: Полска поддржува политика на проширување

Ана Ололовска

Полскиот Парламент одобри закон за ослободување од данок на доход за млади под 26 години

Ана Ололовска

Загинаа тројца рудари во земјотрес во Полска

Авион принудно слета во Полска поради пијан патник

Томаж Арабски прогласен за виновен од небрежност во врска со падот на авионот во кој загина Качински