ВИДЕО: Четворица приведени на протестот пред Собранието на РМ

По завршувањето на седницата за уставни промени, од страна на полицијата беа приведени четворица учесници на протестите против уставните измени кои, неофицијално, се обиделе да ја прескокнат оградата и да се упатат кон Собранието.

По завршувањето на протестот се обрати еден од организаторите, Драган Угриновски, кој рече дека ова за нив е успешен ден бидејќи не им дозволиле на пратениците да ги изгласаат уставните промени.

– Ова е успешен ден за Македонија, не им дозволивме да го изгласаат она што сакаа да изгласаат. И бидејќи не успеаја во намерата, сакаа да не испровоцираат со полицијата, рече Угриновски.

Од „Македонија блокира“ најавија нови протести против уставните промени за утре, кои ќе започнат во 12 часот. На протестите пред Собранието се приклучи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со пратениците од неговата партија.

Седницата за уставните промени продолжува утре во 13 часот, кога ќе започне дискусијата за поднесените амандмани.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Новите имиња за министри до крајот на неделата, по нив и на променетите директори

A1on

Темелковски на протест со жителите на Кисела Вода за дислокација на Центарот за зависници

A1on

До петок предлозите за реконструкција на Владата во Собрание

A1on

(ВИДЕО) Џафери-Џангшу: Посетата силен придонес за унапредување на соработката

A1on

(ВИДЕО) Џафери – Јунху: Иако географски оддалечени двете држави негуваат одлични билатерални односи

A1on

Богоевски размислува, а Груевски нема шанси за апанажа, бидејќи треба лично да достави барање

A1on