Анри: За Монако Лига купот е шансата за настап во евро-куповите

Тренерот на Монако, Тиери Анри, даде свое видување за четвртфиналниот натпревар во Лига купот против Рен.

– Не очекува тежок натпревар против Рен. Ривалот е во добра форма, овој тим напаѓа со молскавична брзина, имаат квалитетни фудбалери од средниот ред. За нас ова натпреварување е шанса за да излеземе на евро-сцената следната сезона. Ќе строиме се што можеме. Ова е пресметка по која можеме да стигнеме до полуфиналето, изјави Анри.

Монако игра слаба сезона во француската Лига 1, па купот е најбрза можност да обезбеди учество во Лига Европа следната сезона.

Натпреварот Монако – Рен с еигра вечер со почеток во 18 часот и 45 минути.

Би можело да ве интересира

ПСЖ предложи размена Нејмар – Погба, Јунајтед одби

A1on

Алвес го објави своето заминување од ПСЖ

A1on

Порто со понуда за Буфон

A1on

Мбапе останува во Франција

A1on

Леонардо ќе ги донесе СМС и Донарума во ПСЖ

A1on

Леонардо нов спортски директор на ПСЖ

A1on